Domovík
Už se vám někdy stalo, že jste doma marně hledali nějakou věc, kterou zrovna nutně potřebujete a nemohli ji najít na svém obvyklém místě? To se mně stává poměrně často. Jenže pokud v tom samém dni připálíte omáčku na sporáku, zapomenete na schůzku s kamarádem a aby toho nebylo málo, omylem si vymažete důležitý program v počítači, tak to je podezřele mnoho nepříjemností na jeden smolný den. Co když nám tyto schválnosti provádí nahněvaný duch domácnosti, nějaký skřítek či šotek? Říkáte, že na skřítky a podobné rarášky nevěříte? Že za to může naše zapomnětlivost a nešikovnost? Třeba to tak bude, ale naši předkové o jejich existenci byli přesvědčeni a někteří jejich potomci na ně věří dodnes.
U slovanských kmenů se věřilo, že každá domácnost má svého ochranného ducha, který pomáhá hospodáři chránit dům a statek před požárem a zloději, chránit stáda, přinášet obilí, peníze a také vykonávat domácí práce. Nejběžnějším ochráncem, starajícím se o blaho domácnosti byl skřítek. Národové mu říkali všelijak. Někde to byl Domovoj či Dědek Domovík, jinde Dědek Hospodáříček a jeho existence je zmiňována v mytologii napříč všemi slovanskými národy. Byla mu prokazována velká úcta a k zajištění jeho blahodárné přítomnosti v domě se konaly různé rituály a obřady. Když se rodina stěhovala jinam, brala si Děda sebou na nové působiště. Označení jako děd, did, dědek nebo děduška může ukazovat na vznik kultu domácích bohů z kultu předků, kdy byl zemřelý povýšen na rodinného ducha.
Zjistit přítomnost domácího skřítka není snadné, ale pokud se mu něco nelíbí, dá svou nespokojenost najevo nepřehlédnutelným způsobem. Rád se zdržuje pod prahy u dveří nebo pod kamny, je malý asi jako palec, takže se snadno schová v mouce či hrachu. Přestože se o domácnost stará pečlivě, tak o sebe příliš nedbá. Ošuntělé a otrhané hadry, visící na nahém chlupatém tělíčku, hovoří za vše. Může na sebe vzít podobu hada, užovky, kočky nebo psa, ale většinou je Hospodáříček malinké postavy blízké člověku, občas i s drápy na rukou a nohou. Jak se na správného skřítka sluší, bývá při práci skoro neviditelný. Co se týká povahy, každý skřítek ji má jinou. Většinou se přizpůsobuje povaze člověka, v jehož domě žije. Dobromyslný člověk bude mít určitě v domě skřítka, jenž mu pomůže vytvořit vlídnou atmosféru plnou smíchu, zatímco zlomyslný žije v prostředí nepříliš pohodovém.
Pokud se doma hádáte a nežijete v harmonii, může se na vás Domovík časem nahněvat a začít způsobovat naschvály. Tu a tam nějaké to bláto na podlaze, rozbitý talíř či padající omítka jsou projevy jeho nespokojenosti. Můžete si ho však zkusit udobřit změnou svého chování a tím, že mu přineste obětinu. Například ho poctěte mlékem, sušenkami nebo osoleným chlebem, které rozprostřete na bílém plátně v místnosti přes noc. A dobré vztahy s Hospodáříčkem udržujte pravidelně, ne jen když si ho budete chtít udobřit. Pokud takto učiníte, věřte, že samotný respekt k tomu, v co věřili naši předci, vám přinese štěstí a pohodu do domu.
Jarda Sklenář